Jak się bawią przedstawiciele studentów

Za hajs UW baluj (na Wydziale Zarządzania)

Marzec 30, 2017 / 2 / Anna Sobolewska, Marcin Sonnenberg
IMG_4638.JPG

Zarząd Samorządu Studentów Wydziału Zarządzania kadencji 2016/2017

Zamknięta impreza tylko dla działaczy, drogie prezenty i znajomy DJ grający za niemałą stawkę – tak się bawią samorządowcy z Wydziału Zarządzania. Wszystko za pieniądze z budżetu Samorządu Studentów UW.

Nieprawidłowości dotyczące organizacji imprezy pod nazwą “Wigilia Samorządu WZ UW”  wykryła Komisja Rewizyjna Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje uwagi przedstawiła w sprawozdaniu z 20 marca 2017 roku.

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, impreza z 8 grudnia 2016 roku miała mieć charakter zamknięty – wstęp na nią mieli wyłącznie działacze Samorządu Studenckiego Wydziału Zarządzania (WZ). Jak zaznaczono we wniosku, to około 30 osób.

Usługi DJ-a i prezenty dla samorządowców – o sfinansowanie tych pozycji poprosili Zarząd Samorządu Studentów UW działacze z Wydziału Zarządzania. Pieniądze dostali.

1019 zł zostało przyznanych na zakup “10 długopisów z pendrivem, 10 pendrive’ów i 10 powerbanków” dla “najaktywniejszych samorządowców”. Nie wiadomo na jakich zasadach wybierani byli “najaktywniejsi”, ale liczba nagród sugeruje, że nikt z gości nie wyszedł z pustymi rękami.

Zarząd Samorządu Studentów przyznał samorządowcom z WZ także dotację na wynajęcie DJ-a, mimo że zapytanie o cenę – obowiązkowy element przy zamawianiu usług przez organy mogące ubiegać się o dofinansowanie z I filaru budżetu Samorządu Studenckiego –  zostało wysłane przez Zarząd SS WZ wyłącznie do jednej osoby. To złamanie Regulaminu Przyznawania Dotacji, który wskazuje, że zapytania takie należy przesłać do co najmniej trzech podmiotów. To przepis, który ma na celu zachowanie konkurencji przy zamawianiu zewnętrznych usług i niedopuszczenie do zawyżania ceny bądź przyznawania zleceń znajomym osobom lub firmom. Propozycję zagrania na imprezie z grudnia 2016 roku otrzymał jeden ze studentów Wydziału Zarządzania. Również na to zwróciła uwagę Komisja Rewizyjna, przytaczając fragment wniosku o dofinansowanie imprezy:

Oświadczam, że pan X jest jedyną osobą, która może być DJem podczas imprezy kończącej spotkanie wigilijne. Jako osoba, która prowadziła wiele imprez inauguracyjnych, ma niezbędne doświadczenie i nasze zaufanie, żeby przeprowadzić zabawę. Koszt jego usługi wynosi 1000 zł brutto.

1000 zł to stawka bardziej odpowiadająca średniej wielkości imprezie w klubie niż zamkniętemu eventowi na 30 osób.

Jak stwierdziła Komisja Rewizyjna, przyznanie dofinansowania naruszyło zasady gospodarności i rzetelności.

W wewnętrznej grupie Parlamentu Studentów UW jeden z parlamentarzystów poprosił o wyjaśnienia członków Samorządu Wydziału Zarządzania – Andrzeja Gustowskiego i Filipa Wójcika.

1000 zł za DJ – kolegę z samorządu, pieniądze na prezenty dla członków samorządu? Żadnych ogólnodostępnych konkursów dla studentów? Dla mnie jest to niemoralne i robione po prostu na chama – napisał.

Oficjalne spotkanie wigilijne Wydziału Zarządzania odbyło się 21-go grudnia, prawie dwa tygodnie po imprezie samorządowców i było otwarte dla wszystkich studentów. Władze dziekańskie zapraszały na nie “wszystkich Pracowników i Przyjaciół Wydziału”. Z tej okazji na Wydziale ogłoszone zostały godziny dziekańskie. Jak dowiedzieliśmy się od jednej ze studentek, Samorząd co roku podczas wydziałowej Wigilii robi sobie pamiątkowe zdjęcie (można je znaleźć na stronie internetowej Samorządu WZ).

W przeciwieństwie do oficjalnej Wigilii Wydziału, Samorząd nie chwali się zamkniętą imprezą z 8. grudnia. Nie udało nam się znaleźć wzmianek o niej w żadnym z kanałów komunikacji, którymi posługuje się Zarząd SS WZ – tych zaś jest wiele: Facebook, Instagram, Flickr, YouTube, nawet Snapchat.

Próbowaliśmy skontaktować się z członkami Samorządu Studentów Wydziału Zarządzania. Przewodniczący Andrzej Gustowski pytał, skąd znamy raport Komisji Rewizyjnej i czy uczestniczymy w posiedzeniach Parlamentu Studentów, ale sam na nasze pytania odpowiedzieć nie chciał. Nie chciał nawet powiedzieć, czy impreza w ogóle się odbyła. Zapowiedział jedynie, że do sprawy ustosunkuje się na kolejnym posiedzeniu Parlamentu Studentów UW.

Z raportem Komisji Rewizyjnej zapoznaliśmy się podczas posiedzenia Parlamentu Studentów 21 marca. Został on zaprezentowany przez Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Marcina Osińskiego. Jak wszystkie posiedzenia Parlamentu Studentów, również to było otwarte dla wszystkich studentów UW. Data kolejnego posiedzenia Parlamentu na razie nie została podana do publicznej wiadomości.

Pozostali członkowie Samorządu WZ nie odpowiedzieli na nasze wiadomości.

Odpowiedzi na pytania nie przesłała nam również Przewodnicząca Samorządu Studentów UW Julia Sobolewska. Chcieliśmy dowiedzieć się, dlaczego Samorząd Studentów UW wyraził zgodę na dofinansowanie imprezy tylko dla samorządowców. Gdy w poniedziałek wysłaliśmy Przewodniczącej pytania, była akurat w drodze na Narodowy Kongres Nauki w Lublinie. Niestety do dziś nie znalazła czasu, żeby nam odpowiedzieć.

I filar Budżetu Samorządu Studentów to środki, które przyznawane są m.in. zarządom jednostek uniwersyteckich, w szczególności na przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, naukowym i edukacyjnym, integracyjnym, sportowym bądź promocyjnym. Mogą być także przyznawane na zakup materiałów niezbędnych do pracy zarządów, takich jak np. artykuły biurowe. O dotacjach decyduje Zarząd Samorządu Studentów UW. Jak podaje Regulamin Dotacji, pieniędzy nie przyznaje się m.in na “przedsięwzięcia o charakterze przede wszystkim rekreacyjnym”.

Anna Sobolewska, Marcin Sonnenberg

kontakt do autorów:

anna.sobolewska@wariograf.org

marcin.sonnenberg@wariograf.org

Komentarze: 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *